Okolica

Jaśliski Park Krajobrazowy to brama dzikich Karpat

     Nasza okolica to najbardziej urozmaicona krajobrazowo i najmniej zaludniona część Beskidu Niskiego. Park porastają nieprzebyte, buczynowe lasy. Na zboczach gór znajdziecie źródła, strumienie, bagna i jeziora osuwiskowe. Spacerując szlakami można spotkać rzadkich przedstawicieli flory i fauny. Niedźwiedzie, wilki i rysie to nasi leśni sąsiedzi.

Image
Tygiel kulturowy

Dzięki pogranicznemu usytuowaniu Beskid Niski był domem wielu kultur. Mieszały się tu wpływy tradycji polskiej, łemkowskiej i żydowskiej. Pozostałością tego czasu są stare cerkwie, synagogi i kościoły. Te niezwykłe miejsca przypominające o bogatej przeszłości regionu zyskują coraz więcej zainteresowania. Niedawno powstał szlak rowerowy "Na styku kultur".

 

Mikroklimat

W najbliższym sąsiedztwie znajdują się słynne przedwojenne uzdrowiska: Rymanów Zdrój i Iwonicz Zdrój. Znajdują się tam pijalnie wód mineralnych, baseny, restauracje, parki z kawiarniami.  Zachowało się sporo obiektów architektury charakterystycznej dla starych kurortów. Warto też  skorzystać z bogatej oferty zabiegów leczniczych.

Image
Image
Ropa naftowa

W pobliskiej Bóbrce znajduje się najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej. Została założona przez Ignacego Łukasiewicza w 1854 roku i jest wciąż aktywna! Zajmuje powierzchnię ok 20 hektarów, a zgromadzone eksponaty dokumentują rozwój przemysłu naftowego.

 

Andy Warhol

Tuż za górą Kamień, po słowackiej stronie granicy, w Medzilaborcach znajduje się Muzeum Andy Warhola. Powstało w 1991 roku i jako pierwsze było poświęcone tylko Warholowi. Miejsce nie jest przypadkowe - kilka kilometrów dalej leży wieś Mikova, w której mieszkała matka artysty przed emigracją do USA.

Image
Masz pytania?
Napisz do nas

Zapraszamy do skorzystania z formularza lub:

Gospodarstwo Agroturystyczne Jasielówka
Wola Niżna 3, 38-485 Jaśliska
+48606339752
jasielowka@gmail.com

Numer konta:
81 1050 1445 1000 0092 3599 2782


    Podając e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych i wyrażasz zgodę na wysyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną. Więcej w Polityce prywatności.